پرسشنامه توانمندسازی روانشناختی اسپریتزر و میشرا

توانمندسازی الگویی از عدم تمركز می باشد كه نیازمند تفویض اختیار در تصمیم گیری های اصولی به كاركنان رده پایین است (2003.( Rue & Byars, توانمندسازی علاوه بر اختیار افراد باید تعلیمات لازم و اطلاعات كافی نیز داشته باشند تا بتوانند پاسخگوی تصمیم های اتخاذ شده خود باشند ((Tubbs & moss,2000. هم چنین توانمندسازی، به معنای ترزیق نیرو در كاركنان است. سازمان باید احساس نیروی شخصی كارمند را تقویت كند ( 2005,  Geisler).  اكثر مدیران توانمندسازی را رویكردی مكانیكی می دانند كه هدف آن قدرتمند كردن كاركنان است و تفویض اختیار به زیر دستان از راهبرد های آن می باشد در حالی كه محققان و صاحب نظران فراتر از اقدامات و راهبردهای مدیریتی، توانمندسازی (روانشناختی) را رویكردی ارگانیكی می دانند كه هدف آن افزایش انگیزش درونی كاركنان است و از راهبرد های آن افزایش احساس شایستگی، خود سامانی، مؤثر بودن در شغل، معنی داری شغل و احساس اعتماد به دیگران می باشد (عبدالهی و نوه ابراهیم، 1385).

این پرسشنامه دارای 15 سوال بوده و هدف آن سنجش توانمندسازی روانشناختی کارکنان در سازمان و ابعاد آن (شایستگی، ﺧﻮدﻣﺨﺘﺎری، ﺗﺄﺛﻴﺮﮔﺬاری، ﻣﻌﻨﻲدار ﺑﻮدن و اﻋﺘﻤﺎد) می باشد.

به همراه 4مقاله مرتبط رایگان

این پرسشنامه دارای روایی و پایایی و روش نمره گذاری مشخص و در قالب نرم افزار ورد نوشته شده و قابل ویرایش است.

دانلود  پرسشنامه توانمندسازی روانشناختی اسپریتزر و میشرا

 برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا  کلیک فرمایید.

برای دسترسی به مطالب جالب در مورد موفقیت در زندگی و کسب و کار روش تحقیق، SPSS، انواع پرسشنامه و همچنین آگاهی از به روز شدن سایت در کانال تلگرامی ما عضو شوید.

کانال تلگرام 
طبقه بندی: پرسشنامه استاندارد،

تاریخ : چهارشنبه 1 شهریور 1396 | 10:25 ب.ظ | نویسنده : ab azizi | نظرات
.: Weblog Themes By M a h S k i n:.