پژوهش و پرسشنامه استاندارد
WWW.rava20.ir
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : ab azizi
توجه: عزیزانی که می خواهند از دیجی کالا تخفیف بگیرند می توانند کد زیر را یادداشت و با آن برای خرید های خود تخفیف ویژه بگیرند. کد تخفیف دیجی کالا REFQ2P88LW5DX
مطالب اخیر
نویسندگان
نظرسنجی
به طور کلی اثربخشی آموزش و پرورش را چگونه ارزیابی می نمایید؟
یکشنبه 23 شهریور 1399 :: نویسنده : ab azizi

نکات مهمی که در تهیه پرسشنامه توجه کنیم

در هنگام تهیه پرسشنامه به نکات زیر توجه فرمائید:

1- عبارات های  پرسشنامه باید ساده، روشن و دقیق باشند؛ زیرا هنگام پاسخگویی به آنها كسی جهت تعریف و توضیح حضور ندارد.

2-   تا حد امکان عبارات پرسشنامه باید به صورت پاسخ بسته نوشته شود و بهتر است تعداد سؤالهای پاسخ باز به حداقل ممكن برسد، امكان دارد پاسخ هایی كه به عبارات باز داده می شود ناتمام و بی ربط باشند. ناخوانایی، غلط املایی و تفسیر پاسخ های باز از دیگر مشكلات سؤال های پاسخ باز می باشند.

3-  به صورت اضافی و به خاطر جلوگیری از اشتباه از سؤالات گُزیده استفاده می شود. سؤال های گزیده به پرسشهایی گفته می شوند كه گروه معینی از پاسخ دهندگان به آن پاسخ می دهند. برای مثال با مطرح كردن سؤالی درباره وضعیت تأهل در پرسشنامه می توان پاسخ دهندگان متأهل را شناسایی كرد و سپس پرسش های مربوط به فرزند، یا فرزندان، همسر و سایر موارد را مطرح نمود. هر سؤال گزیده به راهنمایی خاص خود نیاز دارد.

4- سؤالهای مربوط به گذشته را در یك محدوده زمانی مشخص مطرح كنید در صورتی كه قصد دارید درباره رفتار گذشته افراد اطلاعاتی كسب كنید، زمان مورد نظر را مشخص كنید. برای مثال این سؤال كه چند بار مرتكب تخلفات رانندگی شده اید بسیار مهم است. عدم وجود محدوده زمانی مشخص در چنین سؤالهایی موجب می شود كه افراد پاسخهای خود را به زمان های متفاوت نسبت دهند. لذا اطلاعاتی كه در اینگونه موارد بدست میآید در بهترین حالات فاقد انسجام خواهند بود و در بدترین شرایط به قدری مبهم اند كه نمی توان بر اساس آنها دست به تحلیل زد. در محدوده ای زمانی كه چنین سؤال هایی به كار می روند به صورت زیر باید عمل شود كه به صورت عبارته ایی همچون: در 5 سال گذشته، در یكسال گذشته، در یك ماه گذشته و یا اینكه اساساً سؤال كرد چه موقع برای اندازه گیری تعداد دفعاتی كه رفتار افراد در آن ارتباط انجام شده است، اغلب محدوده زمانی كوتاهتر مناسب است زیرا پاسخده ندگان نمیتوانند وقوع رفتارهای خود را در زمان های طولانی به یاد آورند.

5- برای سؤالهای حساس چارچوب مناسبی فراهم سازید گاهی اوقات پرسشهایی مطرح می شوند كه ممكن است مغایر عقیده، باور، نگرش و مكاتب فكری باشند.

6- تعدادی از سؤالهای پرسشنامه را به ویژگی های فردی و جمعیتی اختصاص دهید. این نوع سؤالها كه بر ویژگی هایی فردی تأكید دارند در قالب پرسشنامهها مطرح می شود این پرسشها از مواردی به این شرح تشكیل شدهاند: سن، جنس، وضعیت تأهل، قوم و نژاد، تحصیلات، شغل، درآمد و گاهی اوقات مذهب، نوع مالكیت محل مسكونی، تركیب خانوادگی.

7- سؤال های پرسشنامه باید یكی از جنبه های هدف و یا فرضیه صورتبندی شده را اندازه گیری كند به منظور تهیه وتنظیم پرسشنامه ای مناسب باید هر یك از سؤالهای پرسشنامه هدفی را اندازه گیری كند؛ بهعبارتدیگر سؤال باید به شیوه ای تنظیم شود كه به كمك آنها بتوان اطلاعات لازم برای پاسخ دادن به سؤالهای تحقیق یا آزمون فرضیه های صورت بندی شده جمعآ وری كرد.

8-  سؤالهای پرسشنامه را با توجه به موضوع پژوهش در ارتباط با خصوصیت جامعها ی كه پرسشنامه در آن اجرا می شود،  تعیین كنید. نظم و ترتیبی كه سؤالهای پرسشنامه بر اساس آن طرح میشود متفاوت است. ولی در اینكه جای هر سؤالی كجا باشد اتفاق نظری وجود ندارد. بعضی ترجیح میدهند كه نكات مربوط به ویژگیهای فردی و خانوادگی در ابتدای پرسشنامه و سؤال های حساس در آخر آورده شود و برخی عكس این عمل را انجام میدهند در واقع این پژوهشگر است كه باید با توجه به بینشی كه در مورد موضوع و جامعهی پژوهشی خود دارد جای هر سؤال یا نظم و ترتیب آنها را تعیین نماید.

چنانچه موضوع اهمیت قابل توجهی داشته باشد بهترین شیوه آن است كه پرسشهای مربوط به موضوع اصلی را در ابتدابیاوریم تا بالاترین نسبت پاسخدهی بدست آید.

9. صفحه اول پرسشنامه بایست مربوط به نحوه پاسخگویی به سؤالها باشد.

 

همچنین به نکات زیر توجه فرمائید:

توصیه های زیر كه بر اساس تجربه و تحقیق بدست آمدهاند در تهیه و تنظیم پرسشنامه به شما كمك می كند:

1-     پرسشنامه را جذاب كنید. یكی از راه های رسیدن به این هدف چاپ پرسشنامه است.

2-     پرسشنامه را صفحه بندی كنید.

3-     سؤالهای پرسشنامه را تا حد ممكن به شكل ساده طرح كنید به نحوی كه به پاسخگویی به آنها آسان باشد.

4-    در ابتدا و انتهای پرسشنامه، نام و نامخانوادگی و آدرسی را كه پرسشنامه به آنجا فرستاده شود ذكر كنید.

5-     نحوه پاسخگویی به سؤالها را خیلی ساده و با حروف درشت ذكر كنید.

6-    در ابتدای هر نوع سؤال یك مثال مطرح و نحوه پاسخگویی به آن را مشخص كنید.

7-     سؤال های پرسشنامه را بر اساس نظم منطقی مطرح كنید.

8-    در ابتدای پرسشنامه سؤالهایی را مطرح كنید كه جالب هستند.

9-     در پرسشنامه هایی كه خیلی طولانی هستند سؤالات مهم را در آخر پرسشنامه نیاورید.

10-                        از به كاربردن كلماتی كه پاسخدهندگان نسبت به آنها حساس هستند خودداری نمایید.

11-                       در هر سؤال اطلاعات به طور كامل بیان كنید به نحوی كه سؤال برای پاسخ دهنده معنی دار باشد.

12-                        طول پرسشنامه بر دقت پاسخگویی تأثیر دارد بنابراین در صورت امكان پرسشنامه را مختصر مطرح كنید به عبارت دیگردر پرسشنامه فقط سؤال هایی را مطرح كنید كه در جهت رسیدن به هدفهای پژوهش مورد نیاز هستند.

 در سایت ما انواع پرسشنامه های استاندارد، مبانی نظری و پژوهشی متغیر ها (فصل دوم پایان نامه) و تحلیل های آماری ارائه می شود.

برای مشاهده لیست همه ی  پرسشنامه های استاندارد لطفا همین جا روی پرسشنامه استاندارد  کلیک فرمایید.

 • تحلیل داده های آماری برای پایان نامه و مقاله نویسی تحلیل داده های آماری شما با نرم افزارهای کمی و کیفی ،مناسب ترین قیمت و کیفیت عالی انجام می گیرد.

نرم افزار های کمی: SPSS- PLS – Amos

نرم افزار کیفی: Maxquda

تعیین حجم نمونه با:Spss samplepower

روش های تماس:

Mobile : 09102194672

Telegram: @abazizi

 • E-mail: abazizi1392@gmail.com

 

نوع مطلب : روش تحقیق، 
برچسب ها :


موضوعات
آمار وبلاگ
 • کل بازدید :
 • بازدید امروز :
 • بازدید دیروز :
 • بازدید این ماه :
 • بازدید ماه قبل :
 • تعداد نویسندگان :
 • تعداد کل پست ها :
 • آخرین بازدید :
 • آخرین بروز رسانی :

 
 
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است |طراحی : پیچک
 


 • paper | فال تاروت عشق | sales Reproduction
 • خرید بک لینک با کیفیت | فروش رپورتاژ آگهی ارزان قیمت
 • شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات